آشنایی با سرخاب

سرخاب روستایی از توابع بخش مرکزی شهرستان ساوجبلاغ می باشد که واقع در استان البرز می باشد.

که با نام های سرخ آباد و سرخ آبات معروف می باشد. آبات در زبان پهلوی ساسانی به معنا آباد می باشد.

که طی آخرین سرشماری (سال ۹۵) جمعیتی برابر ۲۶۱۵ نفر دارد و ارتفاع این روستا از سطح دریا ۱۲۴۱ متر می باشد.

قدمت تاریخی سرخاب

سرخاب قدمتی به اندازه تاریخ تمدن ایران دارد. آثار به جا مانده در این روستا ازجمله چندید تپه باستانی و درختان چنار نمایان آن است. این روستای خوش آب و هوا دارای مردمی با روحیه شاد و سرزنده و فعال و فرهنگی می باشد.

سرخاب منطقه خوش آب و هوا

روستای سرخاب از نظر آب و هوایی یکی از مناطق استان البرز می باشد. و از نظر کشاورزی و یکی از پر باغ ترین و پر محصول ترین مناطق شهرستان ساوجبلاغ می باشد. اهالی روستا بیشتر به زبان ترکی صحبت می کنند و علاوه بر ترکی به زبان فارسی نیز صحبت می کنند.

در سالهای اخیر مهاجرانی از نقاط مختلف کشور به این روستای خوش آب و هوا آمده اند ، که باعث شده این روستا های ساوجبلاغ از نظر قومیتی دارای تنوع بیشتری باشد.

موقعیت جغرافیایی

روستا سرخاب نسبت به جاده قدیم کرج قزوین بعد از پمپ بنزین تهراندشت اولین روستایی می باشد که به جاده دسترسی دارد. از جنوب به روستای آران و از غرب به سعید آباد و از شرق به عباس آباد و از شمال به جاده اصلی محدود می باشد.

این روستا در حدود ۷۰ کیلومتری شهر تهران در شمال غربی این شهر واقع می باشد که صرف زمان حدود یک ساعت می توان به آن رسید و در فاصله ۲۵ کیلومتری شهر کرج می باشد که می توان با خانواده خود را به این مناطق رساند و اوقات فراغت خود را در ویلا های خانوادگی اطراف تهران و کرج گذراند.

وفور آب در سرخاب

در سمت شرق روستای سرخآب رودخانه کردان می گذرد. رودخانه کردان رود خانه ای فصلی می باشد که از اسفند تا خرداد آب دارد که در سال های اخیر به دلیل خشکسالی این مقدار کاهش یافته است. هر چند در سال های گذشته این رود در فصل پاییز آب داشته.

شایان ذکر می باشد که این رود یکبار در سال ۶۴ طغیان کرده است و خرابی های بسیاری به بار آورده است. که بعد از طغیان دیواره سنگی برای جلوگیری از طغیان در جلوی آن گذاشته شده است.

ساخت ویلا در سرخاب

ساخت و ساز ویلا در تهراندشت و سرخاب با تغییر کاربری زمین ها کشاورزی به مسکونی رویه رو می باشد البته جهاد کشاورزی با این موضوع برخورد می کند. اما به دلیل داشتن آب و هوای مناسب و آب کافی یعنی مجاورت در رود خانه کردان باعث شده تا مورد توجه ویلا سازان قرار گیرد و درخواست برای ساخت و ساز ویلا بسیار باشد. و با کم کاری های ارگان های مربوطه بسیاری از باغ های این روستا از بین رفته است.

ویلای خانوادگی اطراف تهران و کرج

خیابان تهران ویلا سرخاب

خیابان تهران ویلا در ورودی این روستا بعد از میدان شهدای گمنام می باشد که یکی از مهم ترین خیابان های این روستا می باشد که به دلیل خرید انبوه ویلا توسط تهرانی ها قرار گرفته است. این خیابان بیشتر خرید و فروش ویلا در آن انجام می شود.

بازگشت به بالا

دیدگاهتان را بنویسید